#ProtestRezydentów

Nowoczesna solidaryzuje się z głodującymi rezydentami popierając ich żądania kompleksowej naprawy służby zdrowia.

12 dobę trwający protest lekarzy rezydentów wchodzi w nową fazę zaostrzenia konfliktu. Po chwilowym wygaszeniu emocji i gotowości do podjęcia negocjacji, rezydenci zostali obrażeni zarówno przez min. Radziwiłła, jak i samą premier Beatę Szydło. Rezydenci twierdzą wręcz, że rząd wytoczył działa propagandowe i posługując się kłamstwami i półprawdami próbuje zdyskredytować młodych lekarzy, którzy w pierwszej kolejności walczą o dobro pacjentów, zwiększenie nakładów na służbę zdrowia i zmniejszenie kolejek. Uważają, że istniejący system opieki zdrowia skazuje Nas – Pacjentów na śmierć w oczekiwaniu do specjalisty! I nieprawdą, kłamstwem jest, że lekarze rezydenci żądają 6.500 złotych pensji na rękę!
Rezydenci po spotkaniu z PBS podsumowali: „Na każdym kroku podkreślała, że jest ważna i że należy zrealizować to, co proponuje. Nie było żadnych propozycji kompromisu. Sposób prowadzenia rozmów z rezydentami pokazał wyraźnie arogancję obecnej władzy.”

A fakty są następujące:
Średnia wieku specjalisty w Polsce to 60 lat
Na 1000 mieszkańców przypada 2,2 lekarza
Rząd chwali się fantastycznymi wynikami gospodarczymi, min. Morawiecki promienieje z dumy i rozdaje kolejne miliony na premie i nagrody w ministerstwach, rozmyśla, jakie nowe programy socjalne urzeczywistnić aby tylko przekupić społeczeństwo, a w tym czasie lekarze nie mogą otrzymać godziwej pensji i muszą pracować za 2.215 na rękę! PiS próbuje podzielić samych lekarzy proponując podwyżki tylko dla wybranych. Niegodne, haniebne zachowanie!

Arogancja, buta, bezczelność PiSu przekracza kolejne granice. Wczorajsza scena w Sejmie, gdy posłanka PiS wykrzyczała w czasie debaty sejmowej do lekarzy rezydentów „niech jadą” zagranicę dowodzi jednego! PiS nie szanuje ludzi, nie szanuje lekarzy, którzy 6 lat poświęcili na trudne studia, które kosztują polskiego podatnika bardzo dużo, a posłanka partii rządzącej każe im wyjeżdżać. PiS w takim razie kłamie. Jak mają się do tych słów, apele wicepremiera Morawieckiego wzywającego Polaków do powrotu do kraju? Do czego? Żeby być tak traktowanymi bez szacunku przez władzę? Oby ani posłanka Hrynkiewicz, ani żaden inny polityk PiSu nie usłyszał niebawem, gdy trafi do szpitala, że wszyscy wyjechali!

Lekarze, rezydenci, pielęgniarki, fizykoterapeuci nie szantażują lecz po prostu wyjeżdżają, a niedobór pracowników opieki zdrowotnej wzrasta.

W Niemczech mówi się – jak kiedyś w Polsce zaczną dobrze płacić pielęgniarkom, a te wrócą wrócą do Polski, to z dnia na dzień Niemcy będą musieli zamknąć co piąty szpital.

PiSowi brakuje pomysłów na kompleksowe naprawienie opieki zdrowotnej. Kontynuacja polityki poprzedników polegająca na robieniu ruchów ‚pod publiczkę’ i ‚chowanie głowy w piasek’ nie przyniesie żadnych efektów. Minister Radziwiłł, wieloletni Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, w ciągu 2 lat swoich rządów doprowadził do tego, że Naczelna Rada Lekarska, która od samego początku unikała decyzji o podłożu politycznym, wystosowała apel do swoich członków, żeby piątek był dniem solidarności z tymi, którzy od 12 dni prowadzą głodówkę

Nowoczesna ma opracowany kompleksowy systemem opieki zdrowotnej. Jednym z haseł jest: uwolnić zdrowie od władzy polityków. Naszym zdaniem, ponad podziałami politycznymi, należałoby wprowadzić prawdziwy system opieki zdrowotnej obejmujący jako jedną całość leczenie, rehabilitację i profilaktykę. System ten powinien promować dobrych, zaangażowanych w swoją pracę lekarzy. Władza dyrektorów i polityków powinna być ograniczona poprzez danie możliwości wyboru pacjentom, gdzie chcą się leczyć i za nimi powinny „iść pieniądze”. Pacjenci swoimi wyborami powinni móc wywierać presję, kogo premiują, czyli wybierać lepszych lekarzy.
Nowoczesna widzi wagę kompleksowej naprawy systemu szkoleń personelu medycznego oraz poprawę warunków ich pracy – premiowanie lepszych i bardziej zaangażowanych.
Nowoczesna uważa, że w opiece zdrowotnej jest bardzo źle i bez kompleksowej naprawy będzie jeszcze gorzej. Nie zamierzamy kłamać, jak minister Radziwiłł w kampanii wyborczej, że w ciągu 2 lat możliwe jest zbudowanie zupełnie nowej jakości w opiece zdrowotnej. Jest to proces wieloletni, ale im później go zaczniemy, tym dłużej będziemy dochodzić do pierwszych efektów, odczuwalnych na co dzień przez pacjentów.
Nowoczesna prowadziła kilkadziesiąt spotkań w skali kraju z reprezentantami służby zdrowia pod hasłem „Uwolnić zdrowie z rąk polityków”, konsultowaliśmy na nich nasz program. Wiemy, że nie stać nas na kształcenie lekarzy, którzy potem pracują zagranicą. Jesteśmy za ograniczeniem biurokracji poprzez np. wprowadzenie Elektronicznej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Reforma służby zdrowia wymaga porozumienia ponadpartyjnego, bo nie da się tego zrobić w czasie jednej kadencji.

W niedzielę apelujemy o udział w manifestacjach poparcia#ProtestRezydentów.
W Łodzi protest odbędzie się o godz. 15:00 w Pasażu Schillera.

 

Nowoczesna solidaryzuje się z głodującymi rezydentami popierając ich żądania kompleksowej naprawy służby zdrowia. 12…

Opublikowany przez Nowoczesna Łódzkie na 13 października 2017

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2019 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?