„Uwolnić zdrowie spod władzy polityków”

W minioną sobotę w Łodzi odbyło się spotkanie grupy ds. zdrowia w ramach Sieci Eksperckiej Lepsza Polska. „Uwolnić zdrowie spod władzy polityków” pod takim hasłem pomysł Nowoczesnej prezentowali: poseł na Sejm RP dr Marek Ruciński, dr Sławomir Gonciarz Krajowy Koordynator SELPu ds. zdrowia oraz prof. Grzegorz Surkont Zastępca Krajowego Koordynatora SELPu ds. Zdrowia.

Jak mówił prof. Surkont: „”W tym roku 2 tys. pielęgniarek nabywa praw emerytalnych, jeśli wszystkie z nich skorzystają musimy liczyć się z pogorszeniem sytuacji obecnej. Władza nie robi nic, by temu zapobiec i przygotować na to system oraz pacjentów”

Poseł Mare Ruciński stwierdził zaś,że : „Za pacjenta leczonego w POZ płaci się 12 zł, za wywóz śmieci 16 zł. Od lat nikt nie reformuje opieki zdrowotnej. Od 2009 roku nakłady na opiekę zdrowotną drastycznie się obniżają. Jakość leczenia znacznie się obniża, a przecież nigdy nie była zadowalająca. Jesteśmy na ostatnim miejscu w Europie, jeśli chodzi o dostępność i kolejki do lekarzy. Ponad 50% lekarzy i pielęgniarek jest po 50 roku życia. Niedługo nie będzie miał nas kto leczyć. Reformy PIS spowodują dodatkowy spadek jakości usług i jeszcze gorszą dostępność do specjalistów.”

Dr Gonciarz zwrócił zaś uwagę na dotychczasowe reformy: Obecnego tworu nie można nazwać „systemem zdrowia”, jest on tak wypaczony, że nie da się go zreformować lecz trzeba stworzyć nowy. Każdy Minister Zdrowia zajmował się poszczególnymi elementami systemu ale nie systemem jako całością. Nowoczesna chce usiąść do tej dyskusji na poważnie, ponad podziałami, system musi być stabilny tak bardzo, by żadna władza nie mogła wpłynąć na jego funkcjonowanie. Dlatego musimy go zabrać spod władzy polityków.”

Wszystkim dziękujemy za zainteresowanie i bardzo owocną dyskusję.

W Łodzi odbyło się dzisiaj spotkanie grupy ds. zdrowia w ramach Sieci Eksperckiej Lepsza Polska. "Uwolnić zdrowie spod…

Opublikowany przez Nowoczesna Łódzkie na 10 czerwca 2017

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2019 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?